19 września 2004 

niedziela

godz. 19:00 Dom Katolicki

 
Michał Bajor
 
Koncert inauguracyjny
 
"Za kulisami"
spektakl muzyczny
 
 
 
 
oficjalna strona: http://www.bajor.gronet.pl

 

Aktor i piosenkarz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie i tańca. Zadebiutował w wieku 13 lat na KFPP Opole’70.
 
 
 Jako szesnastolatek wziął udział, poza konkursem, w MFP Sopot’73.
W tym samym roku zdobył dwie nagrody na FPR w Zielonej Górze. W latach 1973-75 koncertował i nagrywał z orkiestrami Stefana Rachonia i Henryka Debicha. W 1979 roku rozpoczął pracę w warszawskim Teatrze Ateneum. Na PPA we Wrocławiu
w 1985 roku otrzymał nagrodę TVP. Rok później wystąpił na MFP w Sopocie z własnym recitalem. Dziennikarze uznali go za najlepszego wykonawcę festiwalu i uhonorowali swoją nagrodą.
Na MFP Sopot’93 Pr. II TVP przyznał mu nagrodę specjalną za 20 lat pracy artystycznej. Recitale z piosenkami w języku polskim
i angielskim prezentował w kraju i zagranicą, m. in. w RFN, Austrii, Francji, ZSRR, Szwecji i Hiszpanii oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Zagrał ponad 70 ról w TV, teatrze i filmie. Wystąpił między innymi w filmach: Wieczór u Abdona (reż. A. Holland), W biały dzień (reż. E. Żebrowski), Limuzyna Daimler-Benz (reż. F. Bajon), Medium (reż. J. Koprowicz), Ucieczka z kina “Wolność” (rez. W. Marczewski), Bez końca (reż. K. Kieślowski). Jest laureatem wyróżnienia na FPFF w Gdańsku w 1981 roku za rolę w filmie W biały dzień i Złotego Jantaru na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych w 1982 roku za rolę w filmie Limuzyna Daimler-Benz.
W roku 1987 wystąpił u boku Klausa Marii Brandauera w filmie Istvana Sabo “Hanussen” nominowanym do Oskara.
Wystąpił w musicalu “Evita” w Chorzowie jako odtwórca roli “Che”. W roku 1995 Janusz Józefowicz wyreżyserował w Studio Buffo spektakl pt. “Bajor w Buffo”, który był grany przez dwa lata w całej Polsce oraz zarejestrowany przez TVP.
W 1997 roku wygrał plebiscyt na najlepszego rozmówcę programu “Godzina Szczerości”. W czerwcu 1998 roku nagrał dziesiątą, jubileuszową płytę “Uczucia”, która uzyskała status Złotej Płyty. W tym samym roku otrzymał nagrodę “Prometeusza”. W roku 2000 wcielił się w rolę Nerona w filmowej adaptacji powieści H. Sienkiewicza “Quo Vadis” (reż. J. Kawalerowicz). W tym samym roku nagrał kolejną, jedenastą płytę pt. “Kocham jutro”.
 
Na przełomie lipca i sierpnia 2002 roku Michał Bajor zakończył pracę nad najnowszą płytą pt. „Twarze w lustrach”, na której pojawią się kompozycje miedzy innymi : Piotra Rubika, Grzegorza Turnaua, Wojciecha Trzcińskiego, Hadriana Tabęckiego , Wojciecha Gogolewskiego i Wojciecha Borkowskiego, oraz teksty : Asji Łamtiuginy, Magdaleny Czapińskiej, Leszek Długosza, Marcina Sosnowskiego, Andrzeja Ozgi i Jana Wołka. Poza kompozycjami specjalnie napisanymi dla Michała Bajora , znajdą się dwie piosenki bonusowe z CD „Quo Vadis” (na życzenie publiczności artysty). Pojawi się również utwór „Tabun we mgle”, do którego słowa napisał Jonasz Kofta. Bajor otrzymał ten tekst od żony autora, wcześniej nie wykonywany, z muzyką napisaną przez W. Korcza na tę właśnie płytę.
Jednak Michał nie pozwolił swoim fanom długo czekać. Drugiego lutego pojawi się kolejna płyta zatytułowana „Za kulisami”.
Płyta powstała z piosenek z koncertu o tej samej nazwie, w którym Michał Bajor poszerza swoje zainteresowania aktorskie
i muzyczne. Krążek zawiera 17 piosenek napisanych w większości przez stałych twórców związanych z Artystą, ale również są piosenki które podarowali Michałowi po raz pierwszy tacy autorzy jak Kayah czy Seweryn Krajewski. Michał Bajor pozostaje ciągle Artystą chodzącym własnymi ścieżkami, co nie przeszkadza mu być wykonawcą popularnym, choć wiernym samemu sobie.
W śpiewanych przez siebie utworach kultywuje to, co w dobrej piosence najważniejsze: prawdę, dramat, uczucia. I za to cenią go wszyscy.
 
źródło: Sony Music Polska